THE “NATIONALS”

These Championships are organised by the English Short Mat Bowling Association
Each discipline is run on a single day at a central location

Up to 4 places per discipline are allocated to each county depending on the total number of entries and the entries per county.
The ESMBA Championship Secretary advises all counties of their allocation in the New Year.

Substitutions to the qualifying teams are only allowable according to the ESMBA National Championship rules.
see  National Championship Rules

NATIONAL CHAMPIONSHIPS MARCH/APRIL 2019
DISCIPLINE Entry Places
QUALIFIERS
RESULT IN FINALS
SINGLES

 

17 2 1 – D Newsome
2 – F Boatman
1 – Last 16
2 – Semi Finalist

See Full results

PAIRS

 

14 3 1 – B Toleman & D Langdon
2 – L Toleman & L Moffatt
3 – R Green & D Newsome (sub)
1 – Last 16
2 – Semi Finalists
3 – 1 win 2 losses

See Full Results

TRIPLES

 

10 2 1 – L & B Toleman & L Moffat
2 – F Boatman S Duffin J Rudd
1 – Last 32
2 – Semi-Finalists

See Full results

FOURS

 

9 4 1 – F Boatman S Duffin J Rudd N Flynn
2 – B & L Toleman  L Moffatt D Langdon
3 – D Newsome (sub) D Hunton D Brown K Hughes
4 – G & A Whitehead L Tranmer Ji Newsome
1 – Last 16
2 – Last 32
3 – 1 win 2 losses
4 – 2 draws 1 loss

See Full results

MIXED
FOURS
7 1 1 – D, Ji & Jo Newsome & L Tranmer
(32 finalists only)

1 – Last 16

See Full results

OVER 55 PAIRS

 

9 3

1 – G & A Whitehead
2 – R & D Ellis
3 – R Dawson D Hunton (sub)
4 – Ji Newsome L Tranmer (extra place)

1 – 1 win 2 losses
2 – 2 losses 1 draw
3 – 3 Losses
4 – Last 32

See Full results

UNDER 18 SINGLES

 

2 1
D Agar
(16 finalists only)
After competing in a tough group which contained the eventual winner AND runner up, Daniel went into the Plate and was just pipped 10-9 in the Final by his nemesis Callum Beale.

 

North Yorkshire success in past National Championships
2019
2019
2019
2019
 
D Agar

U18 Singles
plate RU

F Boatman

Singles SF

L Toleman L Moffat

Pairs SF

F Boatman J Rudd S Duffin

Triples SF

 
2018 2018 2018 2017 2017
The Newsomes with Linda Tranmer (plus G Clarke ESMBA President)


J Newsome L Tranmer

J Newsome D Newsome
MxFours
plate winners

D Langdon (with G Clarke and ANOTHER)D Langdon

Singles RU

B Toleman  L Toleman
L Moffat

Triples SF

D Agar

U18 Singles SF

B Toleman


Singles SF

2016 2016 2014 2014 2014
D Langdon J Perry J Rudd B Render (with G Clarke)

D Langdon J Perry
J Rudd B Render

MxFours winners

D Langdon and Ben Render (with Chaiman B Hedges and ANOTHER)

D Langdon B Render

Pairs winners

S Conroy


S Conroy

Singles SF

B Render

B Render

Singles SF

J Smith

U18 Singles SF

2013 2013 2012 2011 2011
J Rudd B Render J & G Townend


J Rudd B Render
J Townend  G Townend
MxFours winners

D Langdon
D Langdon
U18 Singles RU
B MaloneB Malone
Singles RU

Ji Newsome  Jo Newsome
D Newsome  M Jackson
MxFours SF

R Haynes  R Green
S Holtby  P Williamson
Fours SF

2011

2009

2007 2006 2005

S Conroy  B Malone
J Senior
Triples SF
D Newsome
D Newsome
U18 Singles winner
R Green G&J Townend R Haynes

R Green G Townend
J Townend R Haynes
MxFours SF

G & A Whitehead
R Green  G Dye
Fours SF

G Townend
U18 Singles SF

.