SITE MAP

EMAIL Webmaster

North Yorkshire Short Mat Bowling Association

Visitor No:

Hit Counter

12 - PHOTO GALLERY - 2016/17

(Created 13/8/16)

 

For photos taken in previous seasons select one of the following

2002/03   2003/04   2004/05   2005/06   2006/07   2007/08   2008/09   2009/10   2010/11   2011/12  2012/13  2013/14   2014/15   2015/16

 

(For a full size version of any picture double click on it)

May 21-22

WRSL visit to Cambridgeshire

WRSL Captain Derek Beardsley hands over the trophy to Gerry Russell of Cambridge

 (For one year only!)

May 1-5

POTTERS

EAST COAST TRIPLES & PAIRS

  East Coast Triples 2017 fourth

TRIPLES 4th place

Roger Green  Sally Roocroft  John Pennock

PAIRS 3rd place

Terry Thorpe  Paul Whitcombe

SCARBOROUGH LEAGUE CHAMPIONS

 

CROSSGATES SMBC

League and Cup Champions

March 18th/19th

NESMBA Championships

 

 

 

COUNTY SHIELD & ALICE HOLLAS TROPHY

WINNERS - STOCKPORT  

 RUNNERS UP - NORTH YORKSHIRE

 

 

TRIPLES WINNERS

Mike Clancy    Bill Burn    Ben Holbrook

TRIPLES RUNNERS UP

Paul Williamson    Dave Herbert    Dave Edwards

 

 

PAIRS WINNERS

Mike Clancy & Ben Holbrook

PAIRS RUNNERS UP

Lee & Bronagh Toleman

 

 

SINGLES  WINNER & RUNNER UP

Danny Langdon     Adam Smith

 

 

FOURS WINNERS

G Stubbs  D Smith  C Rookes P Clubley

FOURS RUNNERS UP

Mike Clancy   Lyn Clancy   Bill Burn   Ben Holbrook

(with Andy Miles (Comp.Sec) and Graham Fish (Chairman)

March 12th

ESMBA ICC

A - FINAL

Premier Team win ESMBA ICC A Final

 

after a close game against Cheshire......22-18

February 11th

BSA Richard Lund Triples

WINNERS

Dennis Jarvis  Sue Pittham  Arthur Jackson

RUNNERS UP

Richard Harrison  Pete Cahill  Lyndon Wilson

(both pictures with Julie Lund(

January 28th

Easingwold Open Triples

WINNERS

David Brown  Dave Hunton  Andrew Mather

RUNNERS UP

Allan Meek  Margaret Manfield  Pat Lawrie

3rd

Steve Finch  Janet Clark  Christine Thorn

 

Jan 21

BSA High Fives

WINNERS

Simon Holtby  Audrey Craven  Joan Ramsden  Paul Whitcombe  Thelma Price

RUNNERS UP

Dennis & Tim Jarvis  Gill Fletcher  Harry Welch  Arthur Jackson 

(pictured with Martin Prest - sponsor)

Jan 8

County Fours Championship

WINNERS

Simon Holtby  Rose Haynes  Megan Holtby  Les Lambert

RUNNERS UP

Neil Flynn  Francis Boatman  Steve Duffin  Jayne Rudd 

JAN 7

County Singles Championship

WINNER - Danny Langdon

RUNNER UP - Bronagh Toleman

DEC 18

County Junior Championship

RUNNER UP and WINNER

Jack Simpson    Daniel Agar

TARGET COMPETITION

Winner - Lauren Finch      Runner Up - Daniel Agar

All 5 competitors

Jamie Trigg    Daniel Agar    Jack Simpson    Lauren Finch    Ben Finch

 

DEC 18

B team v Humberside A

The County B team

(those who played against Humberside A)

Dec 17

North Duffield Christmas Triples

A happy Christmas crowd

 

WINNERS

Jake Potter  James Clark  Steve Duffin

 

RUNNERS UP

Megan & Simon Holtby Rose Haynes

 

3rd PLACE

Neil Atkinson Peter Brown Lynda Tranmer

 

PREMIER TEAM CAPTAIN

MODELS NEW COUNTY STRIP ??

Dec 11

County Triples

WINNERS

Geoff & Anne Whitehead   and   Lynda Tranmer

RUNNERS UP

Francis Boatman   Steve Duffin    Danny Langdon

 

Dec 10

County Pairs

 

WINNERS

Lee & Bronagh Toleman

RUNNERS UP

David & Joseph Newsome

Nov 26

County Mixed Fours

WINNERS

Bronagh & Lee Toleman   Danny Langdon  Joyce Perry

RUNNERS UP

Allan Meek  Margaret Manfield  Joan & Eric Ingle

 

Nov 19/20

British Isles Pairs

British Isles Pairs Champions 2016

Ben Render & Danny Langdon

Nov 13th

Premier v Shropshire

The team that played Shropshire at home
Oct 22nd

18th VOY Pairs Day

WINNERS - EASINGWOLD 1

 

David Brown  Roger Green  Audrey Wood  Dave Hunton  Fred Wood  Derrick Johnson

Oct 8th

A team v Stockport

The team that sufferred at the hands of last years Champions